Egzaminy i zawody z psem? Czyli co to jest IPO / IGP i nie tylko.

Co to jest IPO / IGP?

IPO / IGP
IPO / IGP (Część C Obrona)

Schutzhund to niemieckie słowo oznaczające „pies obronny”. Schutzhund powstał w Niemczech w 1800 roku. W tym czasie niemiecki policjant nazywał się „Schutzmann” i jego K9 „Schutzhund”. Dotyczy sportu, który koncentruje się na rozwoju i ocenie tych cech u psów, które czynią je bardziej użytecznymi dla właścicieli. Internationale Prüfungs Ordnung ( IPO ) to międzynarodowe testy pracy psów użytkowych i obronnych, ustanowione przez Fédération Cynologique Internationale (FCI), obowiązujące od 1 stycznia 2003 r. I podzielone na klasy IPO-1, IPO-2, IPO- 3, IPO-FH. IPO niekiedy zapisywane jest jako IP.

  1. Egzamin Psów Towarzyszących z testem zachowania BH/VT
  2. IGP (dawniej IPO – tzw. “koronna dyscyplina psich sportów)
    Część A Praca na śladzie
    Część B Posłuszeństwo
    Część C Obrona
  3. IGP-ZTP
  4. IGP V
  5. Egzaminy śladowe FPR klasa 1-3
  6. Egzaminy z posłuszeństwa UPR klasa 1-3
  7. Egzaminy z pracy obrończej SPR klasa 1-3
  8. Egzaminy na psa użytkowego GPR klasa 1-3
  9. Egzaminy z przeszukiwania terenu STPR klasa 1-3
  10. Egzamin wytrzymałościowy IAD

Psie sporty – dlaczego IPO / IGP?

W trakcie historii pies, od ponad 35 tysięcy lat pomagał człowiekowi w wielu pracach. We współczesnym świecie został on w wielu dziedzinach zastąpiony przez zdobycze techniki. Dlatego też na właścicielu psa spoczywa dziś obowiązek zapewnienia swojemu podopiecznemu dostatecznej ilości ruchu i zajęć oraz intensywnego kontaktu z ludźmi w zastępstwie utraconych zadań. Do zajęć tych zalicza się m.in. szkolenie psa w kierunku egzaminów: na psa towarzyszącego (BH), psa wszechstronnie użytkowego (VPG/IGP), psa tropiącego (IFH) czy psa poszukiwawczego (StPr). Pies powinien mieć zapewnione zajęcie zgodnie z jego możliwościami i predyspozycjami. Zajęcie takie powinno nie tylko zaspokajać jego potrzeby ruchu, lecz również wykorzystywać jego możliwości uczenia się oraz naturalne uzdolnienia. Idealną aktywnością są pod tym względem różnego rodzaju psie sporty. Psy bez odpowiedniego zajęcia mogą stwarzać problemy i stać się obiektem społecznej krytyki.

IPO (Internationale Prüfungs Ordnung) =IGP (Internationale Gebrauchshund Prüfung)

Tropienie:

Przeważnie odbywa się na otwartych przestrzeniach takich jak pola czy łąki. Przedmioty na ślad są układane przez handler’a (IPO 1) na torze gdzie pies z przewodnikiem w określonym czasie powinien je odnaleźć. Długość czasu zależy od poziomu jaki jest sprawdzany : 20 minut dla IPO 1, 30 minut dla IPO 2 i 1 godzina dla IPO 3. Pies ma za zadanie jak najdokładniej odzwierciedlić trasę, którą przeszedł deptacz oraz odnaleźć pozostawione przez niego przedmioty. Im dokładniej to zrobi tym więcej punktów uzyska.

Posłuszeństwo (Obedience):

Oceniana jakość zadań, które wykonuje pies z przewodnikiem staje się trudniejsza w zależności od poziomu IPO jaki jest zdobywany. Istnieje zestaw ćwiczeń, który zespół (pies i przewodnik) musi wykonać, aby zdobyć wystarczającą ilość punktów do zaliczenia. Sprawdza się: chodzenie psa przy nodze, odwoływanie, skakania prze przeszkody, aportowanie, siadanie w marszu, czy warowania w biegu(na komendę właściciela rozpędzony pies pada nieruchomo na ziemię). Oceniane jest również zaangażowanie zwierzęcia i czy robi to z przyjemnością.

Obrona:

Ta część zawodów została opracowana jako test przydatności do rasy. Wraz z czasem test przemieniony w dyscyplinę sportową na światową skalę. Podobnie jak w przypadku tropienia i posłuszeństwa, praca w obronie staje się coraz trudniejsza, gdy pies i przewodnik przechodzą od kalsy IGP1 (dawniej IPO 1) do IGP 3 (dawniej IPO 3). W najwyższej klasie sprawdza się psy uwzględniając rewirowanie (poszukiwanie pozoranta), odwołanie po jego odnalezieniu, symulowany atak na rękaw, aport, skok przez przeszkodę i palisadę. Sędziowie oceniają też dominacje i zdolność kontrolowania psiej agresji przez przewodników.

Aktualny regulamin IGP / IPO

Pobierz międzynarodowy regulamin egzaminów FCI 2019. Wytyczne FCI o przeprowadzania Międzynarodowych Egzaminów Psów Użytkowych oraz Międzynarodowych Egzaminów Psów Tropiących.

Leave A Comment