Behawiorysta / rozwiazywanie problemów

APORT SZKOLENIA BEHAWIORALNE DLA PSÓW WROCŁAW

Jeżeli obawiasz się, że Twój pies z powodu problemu z zachowaniem nie poradzi sobie na szkoleniu grupowym lub szkolenie grupowe nie będzie skuteczne, zapisz się na konsultację behawioralną / lekcje indywidualne.

ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW BEHAWIORALNYCH U PSÓW

Konsultacje behawioralne to spotkania indywidualne poświęcone pracy z psami sprawiającymi problemy z lękliwością, agresją, nadmierną pobudliwością itp. Spotkania odbywają się u klienta w domu, w naszej lokalizacji czy w przestrzeni miejskiej w zależności od problemu i od możliwości. Podczas pierwszego spotkania przeprowadzamy wywiad, obserwujemy zachowanie psa. Na podstawie uzyskanych informacji przedstawiamy naszą ocenę problemu. Na podstawie oceny, przygotowujemy plan pracy, pokazujemy ćwiczenia, wprowadzamy zmiany i wyznaczamy cele do zrealizowania.Jeżeli jest taka potrzeba, umawiamy kolejne spotkania monitorujące, podczas których obserwujemy zmiany w zachowaniu, sprawdzamy w jakim stopniu zostały zrealizowane zalecenia i wyznaczamy kolejne cele. Po każdej konsultacji wysyłamy raport z zaleceniami oraz z naszą oceną zachowania.Zachowania niepożądane dzielą się na wrodzone, medyczne, wyuczone i środowiskowe. Wszystkie z tych czynników mogą mieć odzwierciedlenie w nieprawidłowym zachowaniu naszego psa i musimy dokładnie zbadać co jest przyczyną zachowań problemowych.

Problemy behawioralne, czyli dlaczego psy gryzą inne psy i ludzi?

Być może myślisz sobie: „Cóż, bo są wredne i paskudne! Albo dlatego, że próbują nas zabić!” lub coś w tym stylu. To po prostu ma sens, prawda?

Rzecz jednak w tym, że to wcale nie ma sensu. Psy wyewoluowały z wilków i wciąż mają w sobie zakopane niektóre z tych instynktów… ale nawet dzikie wilki nigdy tak naprawdę nie polują na ludzi (choć mogą być sytuacje, w których nie chcemy się zbytnio do nich zbliżać). Co więc, u licha, dzieje się z naszymi ukochanymi psimi towarzyszami?

Pozwól, że przedstawię Ci Warunkowanie Operacyjne. Ta forma uczenia się została po raz pierwszy wprowadzona przez B.F. Skinnera i wyjaśnia, dlaczego robimy rzeczy, które robimy, oraz jak uczymy się na podstawie tych zachowań.

W skrócie, warunkowanie operacyjne dotyczy tego, co dzieje się w wyniku Twojego zachowania – a nie tego, co robisz w danym momencie lub jak to robisz. Innymi słowy, dopóki uzyskujesz rezultat, którego chcesz, dopóty Twoje zachowanie działa na Twoją korzyść! Można to pokazać na kilku bardzo prostych przykładach:

Jeśli jestem głodny i otwieram lodówkę, by stwierdzić, że nie ma w niej resztek, prawdopodobnie pójdę kupić obiad (rezultat, którego chcę). W trakcie tego procesu, jeśli ktoś zapyta mnie, co robię, mogę powiedzieć jedną z dwóch rzeczy pobliżu naszych psów, tak jak my nie możemy trzymać ich z dala od nóg stołu. Innym powodem – i być może najczęstszym – jest to, że twój pies czuje się niespokojny.

Oto, co się dzieje: gdy Twój pies to szczeniak dbasz o wszystkie jego potrzeby (karmienie, zabawa z nim itp.) i uczysz go, które rzeczy można gryźć, a których nie… ale kiedy pies staje się coraz starszy i silniejszy, te granice zaczynają się zacierać….

-nauczył się już wszystkiego o żuciu

-jest teraz dorosły i wie, jak silne są jego szczęki

-więc jeśli chce coś przegryźć, niewiele możesz zrobić. F. Skinnera zasadniczo pokazuje, że uczenie się następuje poprzez konsekwencje. Innymi słowy, jeśli chcesz nauczyć swojego psa czegoś nowego, musisz go za to nagrodzić.

Kilka typowych nagród to czas na zabawę, smakołyki lub po prostu uwaga w ogóle. Jak pewnie sobie wyobrażasz, o wiele łatwiej jest nagradzać psa, kiedy robi coś dobrego, niż karać go, kiedy robi coś złego… ale dlaczego w ogóle mielibyśmy karać nasze zwierzęta?

Kiedy na przykład pies zaczyna gryźć nogi mebli, może to być spowodowane tym, że są one pozostawione w pobliżu jego budy lub po prostu dlatego, że ma na to ochotę (co oznacza, że nie istnieje żadne długoterminowe rozwiązanie).

Przykładowe problemy u psa, w których pomagamy:
  • Załatwianie się w domu
  • Agresja wobec ludzi
  • Agresja wobec psów
  • Ucieczki psa podczas spacerów
  • Lęk przed jazdą samochodem
  • Lęk przed rowerem
  • Lęk przed fajerwerkami
  • Lęk przed kąpielą
  • Lęk przed ludźmi
  • Lęk separacyjny
  • Niszczenie rzeczy w domu
  • Odwrażliwianie psa ze schroniska
  •  

    Jako behawiorysta pomagam eliminować takie zachowania jak:

    • ciąganie na smyczy,
    • gonienie samochodów,
    • skakanie na właściciela,
    • nadpobudliwość,
    • brak skupienia na właścicielu,
    • lękliwość.

    Tags

    What do you think?
    Related Articles
    Pies Donalda Tuska

    Donald Tusk, przywódca z pasją ma nowego wiernego towarzysza na czterech łapach. Pies rasy maltańczyk o imieniu Franek dołączył do grona rodziny #Tusk. Donald Tusk,