Co wybrać – obrożę czy szelki?

Chyba każdy właściciel psa zastanawiał się choć raz w czym jego przyjaciel powinien wychodzić na spacery. Czy wybrać obrożę, czy może jednak szelki? W Internecie jest pełno sprzecznych opinii na ten temat, a odpowiedź na to pytanie jest jedna: TO ZALEŻY 😉

To zależy jaką aktywność chcecie uprawiać, czy ma to być zwykły spacer, czy może bieg, czy idziecie w góry, czy pies będzie biegł przy rowerze na smyczy?

Okiem trenera psów

Ze szkoleniowego punktu widzenia na spacer najlepiej chodzić z psem w obroży, wtedy mamy nad nim największą kontrolę. Tylko pamiętaj – obroża nie może być za luźna, bo inaczej pies przełoży przez nią głowę i może uciec. Mam tu na myśli te bardziej niesforne psy, które dopiero uczą się zasad posłuszeństwa 😉 Oczywiście w niektórych przypadkach trzeba zastosować wyjątki, do nich należą psy ras brachycefalicznych (np. buldogi, mopsy). Ze względu na częste problemy z oddychaniem mogą one na co dzień chodzić w szelkach.

UWAGA! Jeśli Twój pies ma wąską głowę i boisz się, że może ściągnąć sobie obrożę, pomyśl o obroży pół-zaciskowej.

Szelki służą do ciągnięcia, a więc jeśli idziesz na wycieczkę w góry i chcesz by Twój pies „trochę” Ci pomógł w tej wspinaczce, to załóż psu szelki. Dodaj to tego pas do dogtrekkingu i smycz z amortyzatorem, tak by cała przygoda była bezpieczna zarówno dla Ciebie jak i dla psa :).

Różne rodzaje szelek

Na rynku znajdziesz różne rodzaje szalek. Do ciągnięcia zalecane są sledy lub guardy. W tych dwóch rodzajach szelek siła z jaką ciągnie pies rozkłada się równomiernie.

Tutaj psy mają szelki typu sled
Vuko ma na sobie szelki typu guard

Jeśli Twój pies nie ciągnie na smyczy i nie planujesz aktywności związanych z tą czynnością to możesz kupić szelki norweskie. Między innymi popularne Juliusy to właśnie szelki typu norweskiego. Nie nadają się one do ciągnięcia, ponieważ przez barki biegnie poziomy pasek, który podczas ciągnięcia blokuje obręcz barkową, na dodatek ten rodzaj szelek nierównomiernie rozkłada ciężar psa.

Bardzo popularnym modelem są szelki typu step-in. Niestety one również nie nadają się dla ciągnących psów. Źle rozkładają ciężar psa, przez co obciążają jego kręgosłup. Na dodatek bardzo łatwo się z nich wydostać. Gdy tylko pies zacznie się cofać szelki mogą mu się zsunąć przez głowę. Z tego powodu na pewno nie nadają się dla lękliwych psów.

Podsumowując:

Jeśli idziesz na zwykły spacer i nie chcesz, aby Twój pies ciągnął – wybierz obrożę.

Jeśli idziesz w góry czy chcesz żeby Twój pies biegł przy rowerze i ciągnął – wybierz szelki (guard lub sled).

Tags

What do you think?
Related Articles
Pies Donalda Tuska

Donald Tusk, przywódca z pasją ma nowego wiernego towarzysza na czterech łapach. Pies rasy maltańczyk o imieniu Franek dołączył do grona rodziny #Tusk. Donald Tusk,