Jak przygotować psa na Sylwestra?

Wielkimi krokami zbliża się Sylwester, a wraz z nim fajerwerki. Mimo, że wiele miast zrezygnowało z pokazu sztucznych ogni, to jednak kompletnie nie przełożyło się na zmniejszenie prywatnych pokazów. Wielu psiarzom nasuwa się zatem pytanie: jak przygotować psa na Sylwestra? W tekście znajdziesz instrukcję krok po kroku co robić z psem 31 grudnia.

Sylwester z psem – poradnik

W tym roku Sylwester wypada w poniedziałek, a więc dzień pracujący, jeśli jednak tego dnia masz wolne to idealnie, ponieważ:

  1. Jeśli do tej pory Twój pies nie bał się panicznie wystrzałów, to rano wyjdź z nim na długi spacer. Wybierz tylko odpowiednie miejsce za miastem, najlepiej jeśli to będzie duża łąka, las czy ścieżka między polami. Ważne, by w tym miejscu nie było wystrzałów.

  2. ADRESÓWKA przypięta do obroży to rzecz obowiązkowa podczas każdego spaceru (nie tylko w okolicy Sylwestra).

  3. Kilka dni przed i po Sylwestrze nie spuszczaj psa ze smyczy na osiedlu czy w parku.

  4. Jeśli Twój pies bardzo boi się wystrzałów to możesz jeden koniec smyczy przypiąć do obroży, a drugi do szelek. W ten sposób zmniejszasz ryzyko ucieczki psa.

  5. Zmęcz psa psychicznie. Poćwicz w domu sztuczki, komendy czy świadomość ciała. Możesz też wypróbować zabawy węchowe.

  6. Jak tylko zacznie robić się szaro na dworze, zasłoń szczelnie wszystkie okna i włącz muzykę lub telewizor.

  7. Kup naturalne gryzaki, które podasz psu tuż przed północą. Tutaj dobrze może się też sprawdzić Kong lub mata węchowa.

  8. Jeśli wiesz, że Twój pies panicznie boi się wystrzałów to na kilka dni przed warto poprosić weterynarza o przepisanie leku uspokajającego. Pamiętaj tylko, żeby to nie był Sedalin, który zaburza lub wyłącza motorykę nie zaburzając przy tym świadomości. Oznacza to tyle, że pies nadal się boi, jednak jego ciało nie chce z nim współpracować.

  9. Wypróbuj bandażowanie psa. Sporo właścicieli psów mówi, że to bardzo uspokaja ich pupila.

 

Pokazy fajerwerków straszą nie tylko psy i koty, ale również dzikie zwierzęta. Na szczęście świadomość wśród ludzi cały czas rośnie i może za jakiś czas uda się wyeliminować strzelanie w Sylwestra. Dodatkowo warto wiedzieć, że według prawa fajerwerki można puszczać tylko w dwa wyznaczone do tego dni, a więc 31 grudnia i 1 stycznia. Niezastosowanie się do tej zasady grozi mandatem nawet do 500 zł.

Tags

What do you think?
Related Articles
Pies Donalda Tuska

Donald Tusk, przywódca z pasją ma nowego wiernego towarzysza na czterech łapach. Pies rasy maltańczyk o imieniu Franek dołączył do grona rodziny #Tusk. Donald Tusk,