Piękna pogoda za oknem zachęca do wszelkich aktywności z psem. Do niektórych z nich potrzebne będą szelki i tu właśnie pojawia się problem: jakie szelki wybrać na spacer, a jakie do biegania oraz czy każdy rodzaj szelek jest bezpieczny dla psa? Myślę, że po przeczytaniu tego krótkiego wpisu z łatwością wybierzesz odpowiedni model szelek dla swojego czworonożnego przyjaciela.
Na naszym rynku dostępne są trzy najbardziej popularne modele: Guard, Norweskie oraz Sledy. W poniższym wpisie będzie mogli zapoznać się z ich najważniejszymi wadami i zaletami.
Szelki typu GUARD
Jest to jeden z najpopularniejszych modeli szelek i nie ma się co dziwić. Są komfortowe dla psa, a ich konstrukcja uniemożliwia samowolne wyswobodzenie się psa, co jest bardzo ważne, jeśli jesteśmy właścicielami psiego uciekiniera 😉 Szelki są tak skonstruowane, że nie obciążają kręgosłupa, tylko równomiernie rozkładają przeciążenia. Dzięki temu możemy ich używać nie tylko na codziennych spacerach ale również do amatorskiego biegania lub dogtrekingu.
Szelki typu NORWESKIEGO
Tutaj już nie będzie tak różowo ponieważ jestem przeciwniczką tego typu szelek. Już tłumaczę dlaczego. Otóż szelki te, gdy pies ciągnie, ograniczają zakres ruchu przednich łap. Dodatkowo jeśli źle dobierzemy rozmiar i szelki będą za wąskie to ucisk na klatkę piersiową może doprowadzić do wad w jej budowie. Pamiętaj, że w przypadku dużych psów ich klatka piersiowa rozwija się nawet do 4 roku życia. W związku z tym te szelki nie nadają się do żadnych aktywności sportowych.
UWAGA: Popularne wśród „owczarkarzy” szelki Julius to niestety właśnie ten typ szelek.
Szelki typu SLEDY
Profesjonalne szelki zaprzęgowe, które świetnie nadają się też do canicrossu i dogtrekingu to właśnie sledy. Jeśli biegasz z psem nie tylko w weekendy 😉 to naprawdę przemyśl ich zakup. Ten model jest lekki i elastyczny i musi być dobrze (dość ciasno) dopasowany do sylwetki psa. Właśnie to idealne dopasowanie do sylwetki pozwala na wygodną i wydajną pracę podczas ciągnięcia.
Przy precyzyjnym wyborze sledów model ZeroDC Faster niezwykle pomocni byli dla nas pracownicy sklepu happy-zoo.pl
Szelki typu „easy walk”
Tych szelek stanowczo nie polecam. Są reklamowane jako cudowne narzędzie do walki z ciągnięciem na smyczy jednak mało kto zastanawia się co się dzieje z psim kręgosłupem podczas ich używania.
Podsumowanie
Niezależnie od typu i marki szelki mają za zadanie poprawić komfort i bezpieczeństwo Waszego czworonoga. Szczególnie jeśli pies ma problem z kręgosłupem lub z zapadającą się tchawicą to szelki będą doskonałym wyborem. W dobrze dobranych szelkach pies będzie czuł się swobodnie i z radością będzie korzystać z uroków spacerów, wędrówek czy psich sportów. Do każdego modelu szelek z łatwością przypniecie również dowolną smycz a regulowane paski pozwolą dopasować szelki do sylwetki Waszego psa.
Aport szkolenie psów – zajmujemy się szkoleniem i tresurą psów. Od niemal 15 lat prowadzimy zajęcia indywidualne i grupowe. Organizujemy szkolenia grupowe w tym psie przedszkole, starszaki i trening czyni mistrza. Zajmujemy się również psami trudnymi – behawiorysta.
https://www.aport.com.pl/oferta/