„Mój pies jest głupi” – często słyszę to stwierdzenie od właścicieli psów. W łagodniejszej wersji brzmi ono: „mój pies nie jest najostrzejszą kredką w piórniku” (tu pozdrowienia dla pewnej buldożki
). Jak się okazało buldożka nauczyła się podstawowych komend! Co więcej zdołaliśmy pokonać jej lęk separacyjny.
Jadzia i Franek
Czy to znaczy, że każdego psa da się wyszkolić? Czy każdego psa da się przystosować do życia wśród ludzi, w wielkim mieście?
W zasadzie każdego psa da się nauczyć podstawowych komend, jednak są rasy którym nauka nowych zachowań przychodzi z łatwością, są też takie psy, które uczą się powoli i mniej chętnie. Oczywiście to, że kupimy psa rasy uznawanej za inteligentną nie oznacza, że pies automatycznie będzie nas słuchał
psy, które wykazują wysoką inteligencję potrafią nieźle kombinować i to w kierunku, który nie zawsze będzie odpowiadał właścicielowi.
Pierwsza dziesiątka najinteligentniejszych ras psów według Stanley`a Corena:
1. Border collie
2. Pudel duży
3. Owczarek niemiecki
4. Golden retriver
5. Doberman
6. Owczarek szetlandzki
7. Labrador retriver
8. Papillon (spaniel kontynentalny)
9. Rottweiler
10. Australian Cattle Dog
Twojego psa nie ma liście? Nie przejmuj się, owczarek belgijski malinois jest dopiero na 22 miejscu, a wspomniany wyżej buldog francuski – na 58 miejscu.
Vuko
Cała tabela liczy 110 ras psów, które zostały uszeregowane pod względem zdolności do pracy i posłuszeństwa. W jej tworzenie zaangażowało się 199 sędziów prób pracy w USA i Kanadzie (ponad połowa środowiska).
Analizując tabelę możemy zauważyć, że psy pasterskie, zaganiające oraz aportery są najłatwiejsze w szkoleniu, natomiast psy gończe wypadają najgorzej.
Dzieje się tak dlatego, że uwagę tych ras łatwo rozproszyć, a jednocześnie są one genetycznie zaprogramowane do wykonywania określonych działań przy małym udziale człowieka.
Z kolei psy pasterskie od samego początku musiały ściśle współpracować z człowiekiem, bacznie go obserwując, ten rodzaj pracy sprawił, że psy chętnie się podporządkowują.
Dikon