Tropienie sportowe - ślad sportowy

1 ZAJĘCIA

dla początkujących

pln99jednorazowo
  • Indywidualne podejście
  • Możliwość obserwowania pozostałych uczestników
  • Zajęcia z aktualną Mistrzynią śladów FPR3, najlepszy ślad zawodów 98/100pkt

 

Zanim zagłębimy się w tajniki nauki tropienia sportowego, zacznijmy od kilku kwestii dotyczących przepisów i regulaminów. Ślady sportowe, są objęte szczegółowymi regulacjami w ramach m.in. regulaminu IGP (dawniej IPO).

 

 

Ślad sportowy – typy, poziomy trudności

 

    • Ślad IGP1 lub Fpr1 to tak zwany ślad własny. Przewodnik wydeptuje „ścieżkę” o długości około 300 kroków. Na śladzie znajdują się 2 załamania pod kątem prostym oraz 3 przedmioty. Czas odłożenia 20 minut.

 

    • Ślad IGP2 lub Fpr2 to ślad obcy, o długości 400 kroków, odłożeniu 40 minut, są na nim 2 załamania proste, 3 przedmioty.

 

    • Ślad IPO3 lub Fpr 3 to ślad obcy o długości 600 kroków, odłożeniu 60 minut, są na nim 4 załamania proste, 3 przedmioty.

 

Kolejne poziomy przepisów, takie jak FH, nie są już członkami IGP, a pierwszy poziom do IFH-V, przestrzegany ślad własny przewodnika o długości 600 kroków, z 4 załamaniami, w tym jednym wyrazm, 3 przedmiotami i odłożeniem na 90 minut. Kolejny poziom, IFH1, to ślad obcy o długości 1200 kroków, z sześcioma załamaniami prostymi, cztery przedmioty, odłożony na 120 minut iz przecięciami śladu zwodniczymi innymi deptaczami, umieszczonymi 30 minut przed działaniami psa.

Najtrudniejszym regulaminem jest IFH2, obowiązujący znak obcy o długości 1800 kroków, z siedmioma załamaniami (w tym ostrymi), jednym łukiem, siedmioma przedmiotami, odłożonym na 180 minut, oraz przeniesionymi śladami zwodniczymi 30 minut przed wykonaniem pracy.

Ostatnie działanie jest IGP-FH, które zostało opracowane przez dwa kolejne dni na różnych podstawach, opracowane przez dwóch różnych sędziów. Podłoża miękkie, takie jak łąka, zaorane pole, ozimina, rzepak czy inne uprawy, są używane do egzaminów lub zawodów w tropieniu sportowym. Regulamin FH pozwala na zmianę podstaw na jednym śladzie, a także pokonywanie przez psa takich jak droga, miedza czy rów z wodą.

Ocena pracy rozpoczynająca się już przed śledzeniem śladu, od meldunku u sędziego. Pies powinny być spokojnie czekać obok przewodnika, być przygotowane do pracy, ubrane wyłącznie w sprzęt, w którym będzie tropił. Po meldunku przewodnik prowadzi psa na około 2 metrów od podstawy śladu, ostrzegając go do pracy i daje polecenie do węszenia. Podstawa śladu jest zaznaczonym znacznikiem lub chorągiewką.

Polecenie pies powinno być wyraźnie nawęszone (może też powąchać znacznik), a następnie bezpiecznie ruszyć. Na każdym poziomie pies pracuje na 10-metrowej linii lub w 10-metrowym odstępie od przewodnika. Linka może być nieco dłuższa, ale nie krótka. Pies może tropić w łańcuszku lub specjalnych szelkach. Przewodnik podążający za psem, starając się dokładnie wykryć, nie manipulując linkiem ani nie występując w inny sposób na psa. Przedmioty, czyli fragmenty różnych substancji nasączonych zapachem deptacza i pozostawione na ścieżce śladu, powinny być bezpiecznie o określone i zaczekać spokojnie na przewodnika i sędziego. Przewodnik odbiera przedmiot, po czym daje hasło do urządzenia roboczego. Pies może zaznaczyć przedmiot, siedzący lub leżący, ale nie może być określony raz zajętej pozycji. Pierogi powinny być całkowicie i wdzięczne, równym tempem i z równą motywacją podążania za śladem śladu. Zmiana tempa, każde zejście ze śladu oznacza punkty karne, ale nie kończy pracy.

 

Jak nauczyć się tropić / jak nauczyć psa tropić?

Podstawy niemal zawsze są takie same – pierwsze kroki warto skierować do specjalisty, aby pod jego okiem dowiedzieć się jakie są podstawy tropienia i jaki jest sprzęt niezbędny do rozpoczęcia śladów. Po opanowaniu nawęszania podstawy (około 3-7 spotkań + 20 samodzielnych treningów) przyjdzie czas do kolejnych regularnych treningów. Pamiętaj, że trening tropienia nie zrobi się sam 😉 poza cyklicznymi spotkania z trenerem (1-2 razy w mc.) powinniście ćwiczyć również samodzielnie (1-3 razy w tygodniu1!)

 

Jak zacząć tropienie z psem?

Pracę z tropienia tak zwanych ślady zaczynamy jeszcze w wieku szczenięcym psa. Uczymy się prawidłowej techniki wydeptywania śladu, poznajemy informacje na temat tzw. podstawy.

 

Jak zapisać się na zajęcia z tropienia?

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z psami to zapisy na wszystkie nasze zajęcia dokonaj poprzez nasz formularz rejestracyjny znajdujący się na stronie www.aport.com.pl/zapisy. Dla wszystkich kursantów, którzy towarzyszą nam już od dłuższego czasu Mamy utworzoną specjalną grupę aport team na Facebooku. Którą informujemy o kolejnych za zbliżających się wydarzeniach https://www.facebook.com/aport.wroclaw

 

Gdzie odbywają się zajęcia z tropienia?

Zajęcia tropienia tzw. ślady odbywają się w bardzo różnych miejscach ze względu na to, że ćwiczyć trzeba na różnym podłożu i w różnej lokalizacjach. Tropienie ćwiczymy zarówno na organkach o zimnie oraz krótkiej i długiej trawie Ponieważ nigdy do końca nie wiadomo, jakie warunki trafimy na egzaminach lub zawodach. Dokładna lokalizacja każdego z wydarzeń podawana jest w opisie wydarzenia.